Choose your language
and country
niemiecki
angielski
polski
ukraiński

3 style biznesowego dress code'u

2020-03-02
3 style biznesowego dress code'u
Dress code to zbiór reguł dotyczących ubioru, makijażu oraz fryzury, odnoszący się do konkretnych okazji lub miejsc. Zasady te obowiązują nas od najmłodszych lat. Dowiadujemy się wtedy, jakie stroje wypada nosić w szkole, teatrze, operze, na przyjęciu oraz w przyszłości – na rozmowie kwalifikacyjnej. Intuicja podpowiada nam, że na chrzcinach powinno się wyglądać skromnie i elegancko, a skąpe stylizacje imprezowe raczej nie spotkają się z pozytywnym odbiorem na uczelni. W pracy również obowiązują zasady dress code’u. Oczywiście różnią się one w zależności od firmy, a także stanowiska. Oczywiście są miejsca pracy, w których panuje pełna dowolność. W takim wypadku możesz kierować się własnym stylem i upodobaniami. Jednak nawet w tej sytuacji istnieją pewne ograniczenia. Zbyt skąpe albo brudne czy podarte ubrania zawsze będą niemile widziane. Są też zawody, w których obowiązuje ściśle określony strój – mundur. W takim wypadku nie mamy żadnej swobody, co do wyboru kroju, koloru czy wzoru. Czy istnieją sytuacje, kiedy nie ogranicza nas żaden dress code? Takim wyjątkiem jest na pewno praca zdalna w domu przed komputerem.

BUSINESS FORMAL


Jest to najbardziej restrykcyjny i oficjalny ze wszystkich stylów biznesowych. Obowiązuje osoby na stanowiskach kierowniczych, dyrektorów, prezesów, prawników, pracowników banków, a także polityków. Stosuje się go również podczas ważnych spotkań z klientami, by podkreślić ich rangę. Styl ten opiera się na kilku prostych elementach ubioru oraz stonowanej kolorystyce. Na pewno nie ma tu miejsca na modową ekstrawagancję. Jego podstawę stanowi czarna damska marynarka, biała koszulaspódnica ołówkowa oraz spodnie garniturowe. Spódnica czy sukienka do pracy musi zakrywać kolana. Zalecanymi kolorami są biel, czerń, granat oraz odcienie szarości. Również w przypadku doboru akcesoriów obowiązuje określona etykieta. Dopuszczalna jest wyłącznie drobna biżuteria: kolczyki czy obrączka. Szpilki muszą mieć zakryte noski i obcas nie większy niż 5-7 cm. Obowiązkowe jest też noszenie rajstop w kolorze czarnym lub cielistym. 




BUSINESS CASUAL


Business casual to rzeczy bardziej wysmakowane niż te, które zakładasz, idąc na spacer, ale też nieco swobodniejsze od tych w stylu formalnym. W przeciwieństwie do business formal masz tu większą swobodę w wyborze kolorów czy dodatków. Dopuszczalny jest też brąz oraz odcienie beżu. Obcasy mogą być wyższe, do 10 cm. Pojawiają się lejące bluzki, koszule z miękkiego materiału, sportowe damskie marynarki i rozpinane sweterki. Czarna sukienka do pracy nie jest już przymusem. Możesz postawić nawet na spodnie w kratę, o ile nie są one bardzo kontrastowe. Styl ten jest znacznie mniej restrykcyjny, jednak niektóre zasady pozostają niezmienne, m.in. obowiązkowe noszenie rajstop, długość spódnicy zakrywająca kolana, zakryte noski w butach, osłonięte ramiona i niewielki dekolt.

SMART CASUAL


Smart casual to najbardziej swobodny spośród trzech stylów biznesowego dress code’u. Zwykle dotyczy pracowników, którzy nie mają bezpośredniego kontaktu z klientem. Pojawiają się tu elementy casualowe. Eleganckie koszule, spodnie czy sukienki nie są więc wymagane. Luźne, codzienne fasony łączy się z tymi klasycznymi. Możesz bez obaw sięgać po T-shirt, plisowaną spódnicę, a nawet jeansy. Pamiętaj tylko, by dodać choć jeden szykowny element, na przykład w postaci marynarki. Styl ten pozwala na zabawę kolorami, fakturami oraz wzorami praktycznie bez ograniczeń. Niedopuszczalne są jedynie elementy sportowe, takie jak bluza czy leginsy. Ubrania dopasowane do stylu smart casual to rzeczy, w którym będziesz dobrze czuła się w pracy, ale również wtedy, gdy opuścisz biuro i udasz się na kawę z przyjaciółką.
pixel