Choose your language
and country
niemiecki
angielski
polski
ukraiński

5 sposobów na obcierające buty

2023-09-04
5 sposobów na obcierające buty

Niedopasowane obuwie to problem, który bardzo często staje się powodem bolesnych otarć. Dowiedz się, co zrobić, żeby uniknąć bólu podczas chodzenia.

Niewygodne buty mogą być problematyczne - mogą powodować dyskomfort, bolesne odciski i otarcia na stopach. Noszenie ich staje się uciążliwe i ogranicza swobodę ruchu. Najlepszym sposobem na unikanie niedopasowanych butów jest przymierzanie obuwia przed zakupem. Niestety, nie zawsze jest to idealne rozwiązanie, ponieważ czasem problem staje się widoczny dopiero po zakupie. Dlatego warto poznać kilka skutecznych sposobów, które pomogą uniknąć bólu spowodowanego przez obcierające buty.

 

Poznaj domowe sposoby na obcierające buty!

Buty kaleczące wrażliwą skórę stóp to prawdziwa zmora dla osób, które na co dzień są bardzo aktywne. Przemieszczanie się podczas stale rosnącego uczucia dyskomfortu, to bardzo nieprzyjemne doznanie, które mocno wpływa na samopoczucie, ale też na stan stóp. Niewygodne buty często doprowadzają do bardzo bolesnych otarć i pęcherzy, które mogą być trudne do wyleczenia. Dlatego warto wiedzieć, co zrobić, żeby buty nie obcierały i jak skutecznie zmiękczyć buty na pięcie. A sposobów jest wiele i są bardzo skuteczne.

Wosk

Starym i sprawdzonym sposobem będzie rozprowadzenie wosku ze świecy w miejscu, które powoduje dyskomfort. To sposób znany naszym dziadkom, którzy w ten sposób próbowali dostosować obuwie do własnych potrzeb. Okazuje się bowiem, że wosk ma właściwości zmiękczające i doskonale działa na chropowatą powierzchnię buta.

Mydło

Podobne działanie do wosku ma mydło, które również może pomóc w zmiękczeniu twardego tworzywa wykorzystanego w produkcji obuwia. Oba te produkty można stosować zamiennie, a ich ogromną zaletą jest ogólnodostępność. 

Warto jednak pamiętać, aby wybierać mydła o prostym składzie. Do zmiękczenia butów na pięcie najlepiej sprawdzi się szare mydło, które ma także wiele prozdrowotnych właściwości.

Wkładki żelowe

Wiele kobiet decyduje się na wkładki żelowe lub skórzane, które fantastycznie zabezpieczają wrażliwą skórę stóp przed otarciami. Najczęściej takie rozwiązania wykorzystywane są w przypadku czółenek i szpilek. Jednak nie brakuje pań, które wkładki żelowe stosują również w mokasynach, balerinach i innych butach, które wymagają dodatkowej ingerencji dla komfortu i bezpieczeństwa stóp. 

Nie można zapominać o tym, że niekiedy do otarć dochodzi w okolicy palców. Specjalne wkładki świetnie sprawdzą się również w przypadku klapek. Wkładki w neutralnym kolorze będą doskonale współgrać z naszymi klapkami z ekoskóry lub z mocniej zabudowanymi czarnymi klapkami z ozdobnymi łańcuchami.

 Plastry na otarcia

Ochrona przed otarciami bardzo często wiąże się z koniecznością zabezpieczenia narażonych miejsc specjalnymi plastrami. Można je zakupić w aptece lub sklepach medycznych. Plastry i taśmy mogą być dobrym rozwiązaniem do zabezpieczenia już powstałych otarć, a także jako ochrona przed pojawieniem się nowych ran.

Zakładanie skarpet

Bardzo często zakładanie cienkich skarpetek jest w stanie rozwiązać problem obcierającego obuwia, szczególnie na samym początku, gdy buty nie są jeszcze rozchodzone. Niestety takie rozwiązanie nie jest uniwersalne, ponieważ nie sprawdzi się w przypadku szpilek, sandałów i bardziej wyciętych butów. Skarpety natomiast będą idealne w połączeniu z trampkami z ekoskóry, a także ze sportowymi butami na grubej podeszwie.

Domowe sposoby na obcierające buty mogą być skuteczne tylko wtedy, gdy mamy do czynienia z obuwiem we właściwym rozmiarze. Za małe buty niezależnie od wykorzystanych sposobów zawsze będą przyczyną dużego dyskomfortu. Dlatego tak ważne jest, aby dobrze dopasować obuwie i nie wybierać zbyt małych butów. W niektórych przypadkach czas bardzo korzystnie wpływa na wybraną parę, która pod wpływem noszenia dopasowuje się do stopy, jednak nie można liczyć na to, że będzie tak w każdym przypadku.

 

Obcierające buty sportowe – czy da się zrobić coś jeszcze?

Jak zmiękczyć buty na pięcie? – to częste pytanie, które zazwyczaj zadają osoby uprawiające sport. Okazuje się bowiem, że bardzo często to właśnie buty sportowe sprawiają najwięcej problemów i to one najczęściej powodują bolesne obtarcia. 

W przypadku butów sportowych skuteczne są specjalne taśmy zabezpieczające konkretne miejsce. Stosowanie takich rozwiązań bardzo często jest zabiegiem tymczasowym, ponieważ obuwie sportowe należy do grupy butów, które bardzo szybko dostosowują się do stopy i są problematyczne jedynie na samym początku. Warto jednak pamiętać, że zakładanie zupełnie nowych butów na długi i intensywny trening nie będzie dobrym rozwiązaniem. Najpierw warto rozchodzić je w domu, zakładając je na kilkanaście minut dziennie, a dopiero później można przetestować je podczas ćwiczeń.

Niech otarcia i pęcherze odejdą w niepamięć! Od teraz nowa para butów nie powinna stanowić wyzwania, o ile przetestujesz przedstawione przez nas sposoby. Pamiętaj jednak - kluczem do Twojego komfortu jest odpowiedni rozmiar i kształt obuwia dostosowany do stopy! A po więcej moodowych porad i inspiracji wpadajcie na blog Moodo.

Polecane artykuły

Polecane

pixel