Choose your language
and country
niemiecki
angielski
polski
ukraiński

Analiza kolorystyczna - sprawczyni rewolucji w niejednej szafie

2023-02-17
Analiza kolorystyczna - sprawczyni rewolucji w niejednej szafie

Chcesz dowiedzieć się w jakich kolorach jest Ci do twarzy, a jakich lepiej unikać? Jest na to sposób - analiza kolorystyczna!

 

Zastanawiasz się, co to jest analiza kolorystyczna i dlaczego coraz więcej się o niej mówi? Na jej podstawie dowiesz się jak dobrać kolory ubrań do typu urody. Dlaczego to takie ważne? Czytaj dalej, a wszystkiego się dowiesz!Typy urody

 

Uroda każdego człowieka to kompozycja różnych barw. Na ich podstawie powstają systemy analizy typów urody, które mają pomóc odpowiedzieć między innymi na pytanie: jak dobrać do siebie kolory ubrań?

 

Najpopularniejszą metodą jest analiza 4 pór roku. Jej pomysłodawcą jest Johannes Itten - artysta i teoretyk koloru. To właśnie on jako pierwszy dostrzegł, że palety, które wykorzystuje się w portretach, pokrywają się z paletami poszczególnych sezonów: zimy, wiosny, lata i jesieni. Palety kolorystyczne dla każdego typu

 

Najprostszy podział dzieli “pory roku” na 2 grupy:

 

 • zimne - do tej grupy zaliczają się osoby określane jako Lato i Zima,
 • ciepłe - osoby w typie Wiosna i Jesień. 

 

Ten podział to wstęp do dalszego określenia cech i wyodrębnienia 12 typów urody, które mają istotne znaczenie w dobieraniu intensywności i odcieni poszczególnych barw. Determinuje on 3 podtypy, które uwzględniają atrybuty kolory:

 

 1. Odcień - chłodny lub ciepły. Określa on temperaturę urody. Osoby o chłodnym typie urody mają skórę o zabarwieniu różowym lub niebieskim, o ciepłym – żółtym lub pomarańczowym.
 2. Walor - jasny lub głęboki. Odnosi się on do natężenia kolorów.
 3. Chromatyczność - określa intensywność koloru. Jeśli między barwami jest duży kontrast, typ urody sklasyfikujemy jako czysty, a jeśli niewielki - przygaszony.

 

Taka klasyfikacja pozwala na podział:

 • Chłodne typy urody: chłodna zima i chłodne lato,
 • Ciepłe typy urody: ciepła wiosna i ciepła jesień,
 • Jasne typy urody: jasna wiosna i jasne lato,
 • Głębokie typy urody: głęboka zima i głęboka jesień,
 • Czyste typy urody: czysta wiosna i czysta zima,
 • Zgaszone typy urody: zgaszone lato i zgaszona jesień.

 

Dlaczego szerszy podział jest tak istotny? Zwróć uwagę, że każdy kolor można opisać w ramach trzech kategorii: ciepły/chłodny, jasny/głęboki czy czysty/zgaszony. Dokładnie tak samo jest z urodą każdego człowieka, dlatego, aby wybierane kolory w pełni mogły współgrać z naszą urodą (i ją podkreślać), muszą być odpowiednio dobrane - pod każdym względem.

 

Ze względu na tak szeroki podział trudno jest powiedzieć, że lato będzie wyglądać dobrze w różu, a jesień w kolorze pomarańczowym, ponieważ wszystko zależy od odcienia, nasycenia i czystości barwy.

 

Kolory odpowiadające typowi urody (a zatem między innymi odcienie cery, włosów i oczu) sprawą, że twarz będzie pełna blasku i witalności. Źle dobrane barwy mogą natomiast uwypuklać niedoskonałości cery, potęgować efekt zmęczenia i sprawiać, że skóra nabierze szarych odcieni. Właśnie dlatego tak istotne jest precyzyjne określenie typu urody i kolorów, które jej pasują.

 

 

Jaką porą roku jesteś? Analiza kolorystyczna

 

Aby dowiedzieć się, w czym nam dobrze i jakich kolorów ubrań unikać, warto zdecydować się na wykonanie analizy kolorystycznej naszej urody. 

 

Choć na rynku dostępne są różne poradniki i rekwizyty umożliwiające samodzielne dokonanie klasyfikacji kolorystycznej, to jednak warto zgłosić się do osoby, która zajmuje się takimi analizami profesjonalnie, czyli kolorysty. Taka decyzja może okazać się dużo korzystniejsza. Dlaczego?

 

Doradcy zajmujący się analizą kolorystyczną to najczęściej fachowcy po różnych szkoleniach, wieloletni styliści i… po prostu osoby z wyczuciem. Wieloletnie doświadczenie takich doradców może sprawić, że już na pierwszy rzut oka będą w stanie bezbłędnie sklasyfikować Twój typ urody, dobrać kolory ubrań czy palety barw do makijażu. 

 

Jeśli jednak nie możesz sobie pozwolić na taki wydatek, z pomocą przyjdą Ci różne akcesoria, z dzięki którym możesz samodzielnie określić swój typ urody. Na rynku dostępne są na przykład ramy kolorystyczne z barwami (każda rama odpowiada innemu typowi urody), chusty do analizy czy koła kolorów.

 

Na moodo.pl znajdziesz świetne ubrania w bogatej palecie kolorystycznej.Plusy odpowiedniego doboru kolorystyki ubrań

 

Dlaczego warto wykonać analizę kolorystyczną?

 

 • nauczysz się dobierać kolory pasujące do Twojego typu urody i podkreślać nimi urodę - zarówno w stylizacjach, jak i w makijażu,
 • dowiesz się, jakich kolorów ze sobą nie łączyć,
 • właściwie dobrane kolory sprawią, że Twoje kreacje nabiorą “efektu wow”,
 • ubrania w odpowiednich kolorach podkreślą zdrowy wygląd,
 • dzięki nabytej wiedzy będziesz mogła przeprowadzić “detoks” szafy, czyli pozbyć się ubrań, które zwyczajnie Ci nie pasują,
 • ułatwisz sobie selekcję i proces zakupowy nowych ubrań (przy okazji zaoszczędzisz pieniądze, unikając nietrafionych zakupów),
 • będziesz czuć się dobrze w swojej skórze (i ubraniach!).

 

A co z minusów? Być może w końcu dowiesz się, dlaczego wyglądasz tak niekorzystnie w sukience, która tak wspaniale prezentuje się na wieszaku, albo zrozumiesz skąd brały się komentarze typu “niewyraźnie dziś wyglądasz” - a to dziwnym przypadkiem zawsze, gdy miałaś na sobie TĘ konkretną bluzkę.Chcesz móc łatwiej dokonywać wyborów podczas zakupów ubrań i kosmetyków (tzw. kolorówki)? Pragniesz wreszcie pozbyć się z szafy rzeczy, w których wyglądasz mało atrakcyjnie? I w końcu… chcesz w końcu mieć się w co ubrać i czuć się w tym dobrze? Czas na analizę kolorystyczną, która pozwoli Ci określić swój typ urody i palety barw, która do Ciebie pasuje. A może wiesz już, którą “porą roku” jesteś i jakie kolory do Ciebie pasują? Odwiedź Moodo i znajdź perfekcyjne ubrania, które dodadzą Ci klasy i uroku!

pixel