Choose your language
and country
niemiecki
angielski
polski
ukraiński

Jak uratować zafarbowane ubrania? 4 porady Moodo

2023-04-17
Jak uratować zafarbowane ubrania? 4 porady Moodo

W jaki sposób odbarwić zafarbowane ubrania? Czy da się uratować białe ubrania zafarbowane na różowo? 

 

Pranie ubrań to standardowa czynność, która nie wymaga zbyt wielkiego wysiłku. Ważna jest jednak odpowiednia wiedza, która pozwoli uniknąć nieprzyjemności w postaci zafarbowanych ubrań. Czasem jednak przez przypadek w posegregowanych ubraniach zawieruszy się tkanina w innym kolorze, a wtedy konsekwencje mogą być opłakane. Najczęściej do zafarbowań dochodzi w przypadku białych ubrań, które najłatwiej w ten sposób zniszczyć.

 

Zafarbowane ubrania — domowe sposoby

 

Każdy ma w swojej szafie kilka rzeczy, które darzy szczególnym sentymentem. Przypadkowe zniszczenie którejś z tych rzeczy jest przykrym doświadczeniem. Pojawia się wówczas pytanie - czy da się uratować zafarbowane ubrania? Okazuje się, że tego typu problemy bardzo często da się rozwiązać. Oprócz skutecznych środków chemicznych istnieją też inne, niedrogie i domowe sposoby, dzięki którym można w łatwy sposób usunąć zafarbowane plamy z ubrań.

 

Mieszanka sody i wody

 

Tanią i skuteczną metodą jest wykorzystanie mieszanki sody i wody. Wystarczy kilka łyżeczek sody oczyszczonej i letnia woda, w której należy moczyć zafarbowane na niebiesko czy różowo ubrania. Taką odzież pozostawiamy w misce z wodą na czas około 2-4 godzin.

 

Woda z octem

 

Kolejnym sposobem na walkę z zafarbowanymi ubraniami jest wykorzystanie popularnego w kuchni octu. Wystarczy pół szklanki octu i około 3 litry wody, aby stworzyć roztwór, który pomoże wywabić uciążliwe plamy z ukochanych elementów garderoby.

 

Woda utleniona na ratunek białemu kolorowi

 

Sporym problemem mogą okazać się białe ubrania zafarbowane przez ciemną odzież. Aby uratować czystą biel tkaniny, warto zastosować mieszankę wody utlenionej z letnią wodą. Do miski z wodą wystarczy dodać 1 łyżką wody utlenionej i całość dokładnie wymieszać. Zafarbowane białe ubrania moczymy w powstałym roztworze przez 6 godzin. Po zakończonym namaczaniu ubranie dokładnie płuczemy, a następnie pierzemy w pralce.

 

Szare mydło — skuteczny sposób na zafarbowaną odzież

 

Różnego rodzaju przebarwienia powstałe podczas prania, mogą być usunięte przy pomocy szarego mydła. Zabarwioną tkaninę należy namoczyć, a następnie natrzeć szarym mydłem. Warto nadmienić, że warstwa mydła w newralgicznych miejscach powinna być w miarę możliwości gruba. Zafarbowane ubranie moczymy w wodzie przez 3 godziny, a następnie ponownie pierzemy.

 

Jak prać czarno-białe ubrania?

 

Sporo osób lubi ubrania w kontrastujących kolorach. Częstym połączeniem jest biel z czernią, która podczas prania może przysporzyć wielu kłopotów. Najczęściej tego typu ubrania są jednorazowe, ponieważ wymagają szczególnej uwagi podczas czyszczenia. Łączenie tkanin o różnej kolorystyce, nakłada na właściciela obowiązek prania ręcznego. Tylko w taki sposób ubrania zachowają świeży wygląd na długi czas. Do tego celu warto używać delikatnego płynu do prania, a także letniej wody, która korzystnie wpłynie na czyszczone ubranie. Niestety pranie tego typu rzeczy w pralce nawet w najniższej temperaturze może okazać się fatalnym pomysłem. 

 

Zafarbowane kolorowe ubrania – jak odbarwić

 

Nie tylko białe rzeczy mogą zostać zniszczone podczas prania. Czasem podobny los spotyka kolorowe ubrania, o które również warto walczyć, szczególnie wtedy, gdy jesteśmy z nimi silnie związani. W przypadku kolorowych tkanin warto sięgnąć po specjalne odplamiacze, które pomogą wyjść z opresji. Przed zakupem należy jednak skrupulatnie dobrać preparat, który powinien być przeznaczony do kolorowych rzeczy.

 

Farbujące tkaniny –  jak sobie z nimi radzić?

 

Dokonując zakupu, nie zawsze mamy wiedzę o tym, jak dany materiał zachowa się podczas prania, dlatego warto zwrócić szczególną uwagę na tkaniny, które już podczas noszenia dają sygnał mogący świadczyć o tym, że w praniu będą sprawiać duże problemy. Skutecznym sposobem na farbującą odzież jest zastosowanie mieszanki octu z wodą. Potencjalnie problematyczną odzież należy wymoczyć przez kilka godzin w takim roztworze przed wykonaniem pierwszego prania. Oprócz tego dla bezpieczeństwa podczas prania można wykorzystać specjalne pochłaniające kolor chusteczki, które zapobiegają przebarwieniom tkanin.

 

Jak usunąć zafarbowane plamy z ubrań?

 

Niewielkie plamy na ubraniach można również wywabić przy pomocy papki z sody oczyszczonej i soku z cytryny. Taką mieszankę trzeba nałożyć na plamę i odczekać około 6 godzin. Po tym czasie ubranie trzeba wypłukać i wyprać. To doskonały sposób, jeśli zafarbowany został niewielki element ulubionej bluzki czy sukienki.

 

Niezależnie od stopnia zabrudzenia zawsze warto podjąć walkę o odzież, do której czujemy sentyment. Bardzo często wykorzystanie prostych i łatwo dostępnym produktów wystarcza i pozwala się cieszyć z ulubionych ubrań przez długie lata. 

 

Odwiedź blog Moodo po więcej porad, wskazówek i inspiracji.

 

pixel