Choose your language
and country
niemiecki
angielski
polski
ukraiński

Lawenda, czyli sposób na dłuższe życie ubrań i dobre samopoczucie

2023-04-21
Lawenda, czyli sposób na dłuższe życie ubrań i dobre samopoczucie

Jak zadbać o swoją szafę i przedłużyć życie ulubionych ubrań?

 

Przemyślany zakup i dobór rzeczy z wysokiej jakości materiałów to jedyny sposób na długotrwałe użytkowanie ulubionej garderoby. Oprócz tego szczególną uwagę warto przełożyć również do samych detergentów używanych podczas prania, a także do sposobu przechowywania ubrań w szafie lub garderobie.

 

Utrzymanie ubrań w dobrej kondycji może wesprzeć także lawenda, która nie tylko nada im pięknego zapachu, ale także… odstraszy mole!

 

Lawenda w szafie na ubrania

 

Jak przechowywać lawendę w szafie? Najprostszym sposobem jest oddzielenie kwiatów od łodyżek. Podczas tego procesu należy jednak bardzo uważać, ponieważ kwiaty nie powinny zostać pokruszone. Oddzielone kwiatostany umieszczamy we wcześniej przygotowanych lnianych woreczkach, które zawiązujemy i umieszczamy w szafie lub szufladach. Z uwagi na to, że lawenda jest naturalna, bez problemu może mieć również bezpośredni kontakt z ubraniami. Jedynym minusem jest to, że po wysuszeniu nie jest trwała, dlatego zabezpieczenie w postaci woreczków pozwoli na utrzymanie czystości w szafie.

 

Jak zrobić woreczek na lawendę do szafy?

 

Wykonanie woreczków na lawendę jest bardzo proste i nie wymaga posiadania zbyt dużej ilości przyborów. Wystarczy jedynie materiał lniany, nożyczki, a także sznurek lub tasiemka. Z lnu wycinamy kwadraty o boku około 10 cm. Na środku materiału umieszczamy kwiaty lawendy. Rogi materiału zbieramy i dbamy o to, aby zebrać również krawędzie powstałego kwadratu. Całość wiążemy, a powstały woreczek możemy umieścić w dowolnym miejscu garderoby. Oczywiście można także skorzystać z gotowych woreczków, które są do nabycia w pasmanteriach czy sklepach internetowych, jednak wykonanie własnych saszetek będzie tańsze i przyniesie wiele radości.

 

Jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z szafy, który przechodzi na ubrania?

 

Niektóre stare szafy mają charakterystyczny zapach, który niekoniecznie podoba się ich właścicielom. Aby go zneutralizować, bardzo często umieszczają w szafach woreczki zapachowe, które nie do końca spełniają swoją rolę. W takim przypadku nawet intensywnie pachnąca lawenda w szafie może nie być skuteczna. W takim przypadku należy najpierw zabrać o zneutralizowanie przykrego zapachu z mebli. Aby się go pozbyć, można wykorzystać mieszankę octu z wodą i dokładnie wymyć każdą półkę w szafie, a także jej boki. Ubrania, które już się w niej znalazły, będą wymagały dodatkowego prania, jednak wcześniej warto je namoczyć w roztworze wody z octem, następnie wypłukać i dokładnie wyprać. Dopiero po wykonanej dezynfekcji szafy umieszczenie woreczków zapachowych będzie skuteczne.

 

Dlaczego w szafie pojawia się nieprzyjemny zapach?

 

Dużo osób zastanawia się, dlaczego w ich szafach pojawia się nieprzyjemny zapach, który utrudnia im korzystanie z ulubionych ubrań. Najczęściej ma on związek z bakteriami, które rozwijają się w ubraniach, a także na ściankach szafy. Może mieć on związek również z roztoczami, które bardzo chętnie goszczą w tego typu miejscach. Skutecznym sposobem na zwalczanie przykrego zapachu jest odpowiednio częste czyszczenie szafy przy pomocy octu lub sody oczyszczonej, a także stosowanie woreczków lawendowych.

 

Na co działa zapach lawendy?

 

Używanie woreczków zapachowych wypełnionych kwiatami lawendy ma pozytywny wpływ na ludzki układ nerwowy. Zawarte w lawendzie olejki eteryczne dobrze wpływają na obniżenie stresu i niepokoju. Mogą mieć również wpływ na redukcję zmęczenia. Aromaterapia z wykorzystaniem lawendy często stosowana jest w przypadku depresji. Intensywny zapach lawendy znacząco wpływa na poprawę jakości snu i redukuje problemy z zasypianiem. Wykorzystanie tej rośliny do przedłużenia życia ubrań będzie dodatkową korzyścią dla zdrowia!

 

Odstraszający zapach lawendy

Nie wszyscy są miłośnikami pięknego lawendowego zapachu. Choć dla ludzi jest on zazwyczaj bardzo przyjemny to w przypadku moli, komarów, much, pluskiew, pająków, a także mrówek działa on odstraszająco. To tylko potwierdza, że stosowanie zapachu lawendowego w szafach może w znacznym stopniu przedłużyć życie ulubionych ubrań. Świadczyć o tym może chociażby to, że mole, dla których nasze szafy są wymarzonym domem, będą omijać je z daleka.

 

Kiedy nie powinno stosować się lawendy?

 

Choć właściwości olejku lawendowego są znane nie od dziś, a sama roślina jest częstym gościem w przydomowych ogrodach, to nie wszyscy ludzie mogą korzystać z jej uroków. Wiele zależy od prywatnych preferencji, ale nie tylko. Niektóre osoby negatywnie reagują na zapach tej rośliny i do tej grupy należą osoby, które wykazują uczulenie na lawendę. Nadwrażliwość i nietolerancja mogą się objawiać bólami głowy, a nawet bólem gałek ocznych, światłowstrętem, a w niektórych przypadkach zapach lawendy może wywoływać migreny. Do lawendy ostrożnie powinny podchodzić osoby, które obserwują u siebie nadwrażliwość na intensywne zapachy.

 

Inne naturalne zapachy do szafy

 

Ładny zapach z szafy można uzyskać na wiele sposobów. Lniane woreczki nie muszą być wypełniane wyłącznie lawendą, Do tego celu można także wykorzystać herbatę, kawę, suszone kwiaty ogrodowe, a także mydełka w kostce, które mają delikatny i przyjemny zapach. Warto również pamiętać o umiarze, gdyż zbyt intensywnie pachnące ubrania mogą sprawiać spory dyskomfort podczas codziennego funkcjonowania.

 

Lawenda to naturalny sposób na zachowanie świeżości i przedłużenie życia naszych ulubionych ubrań. Wykorzystanie jej właściwości odstraszających szkodniki oraz wprowadzenie przyjemnego zapachu do szafy może pozytywnie wpłynąć na nasze samopoczucie i zdrowie. Warto pamiętać, że lawenda nie jest jedynym rozwiązaniem, jeśli chodzi o naturalne zapachy. Dzięki właściwej pielęgnacji i odpowiedniemu przechowywaniu możemy cieszyć się dłużej naszymi ulubionymi ubraniami oraz komfortem korzystania z garderoby.

pixel