W co ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną?
Rozmowa kwalifikacyjna to istotny element rekrutacji. Jeśli zależy Ci na dobrym “pierwszym wrażeniu”, zwróć uwagę na swój strój!
Pierwsze wrażenie robi się tylko raz. Co więcej - kształtuje się ono w pierwszych kilku lub kilkunastu sekundach. To właśnie dlatego Twój ubiór w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej jest tak ważny.
Chociaż w istocie procesu rekrutacji zazwyczaj najważniejsze są posiadane umiejętności, wiedza i kwalifikacje, to jednak ze względu na ludzką naturę wygląd jest pierwszą rzeczą, na którą zwróci uwagę rekruter i na jego podstawie zacznie sobie wyrabiać opinię na Twój temat (nawet podświadomie).
W końcu powiedzenie “jak Cię widzą, tak Cię piszą” nie wzięło się znikąd, prawda?
Strój na rozmowę kwalifikacyjną
Pewnie wiesz, jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną do biura, jednak nie każde przedsiębiorstwo będzie wymagało stroju o najwyższej randze formalności. Niektóre działalności branż kreatywnych i startupy pozwalają na większy luz.
Jeśli zastanawiasz się co założyć na rozmowę kwalifikacyjną, w pierwszej kolejności powinnaś dokonać researchu firmy, do której aplikujesz - między innymi określ jej profil (branżę prawdopodobnie już znasz), staż i pozycję na rynku, a także wykształcenie i kwalifikacje pracowników.
Często już po samych zdjęciach pracowników firmy, umieszczonych w social mediach możesz dowiedzieć się, jaki pułap formalności stroju obowiązuje w danym miejscu.
Jeżeli dokonanie takiej analizy nie jest możliwe, warto postawić na styl smart casual. Jest to styl ubioru o nieco mniejszej formalności niż business professional, jednak nadal bardzo elegancki. Smart casual to codzienny ubiór biznesowy, który wprowadza nieco luzu do sztywnego biurowego dress code’u.
Zaletą tego typu ubioru jest elegancja połączona z wygodą. Sprawdzi się on świetnie w firmie, w której panują mniej sztywne zasady, a strój business professional mógłby okazać się zbyt przesadny, a nawet ekstrawagancki (overdressed).
Oczywiście, jeśli ubiegasz się o stanowisko w kancelarii adwokackiej lub banku, naturalnym jest wybór stroju o najwyższej formalności (business professional).
PROTIP: Jeśli chcesz wyglądać bardziej profesjonalnie, upnij włosy. Fryzura z rozpuszczonymi włosami zmiękcza wizerunek kobiety. Może być to szczególnie istotne, jeśli np. konkurujesz o stanowisko z mężczyznami, albo w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej (i całej rekrutacji) po stronie firmy są sami mężczyźni.
Rozmowa kwalifikacyjna - elementy stroju damskiego w stylu smart casual
Pamiętaj, że Twój strój był przede wszystkim estetyczny i schludny. Czyste buty i wyprasowane ubranie to szczegóły, na które (wbrew pozorom) ludzie naprawdę zwracają uwagę.
Choć żywe kolory w stylizacjach pozwalają wyrażać swoją osobowość, to w dniu rozmowy kwalifikacyjnej warto jednak postawić na te stonowane, przygaszone. Świetnie sprawdzi się czerń, granat, odcienie szarości i brązów, beże, a także pastelowe odcienie.
Jakie elementy garderoby nadadzą się na rozmowę kwalifikacyjną?
-
Spodnie
Wybierając strój smart casual postaw na spodnie w kant. Spodnie z tkaniny prezentują się znacznie lepiej niż jeansy. Na rozmowę kwalifikacyjną możesz wybrać modele długie lub 7/8 (pod warunkiem dobrania odpowiedniego, zgrabnego obuwia).
A co z jeansami na rozmowę kwalifikacyjną? Jeśli uznasz, że nie będą one w złym tonie, pamiętaj o wybraniu prostego, ciemniejszego modelu bez zbędnych zdobień - przetarć, dziur, postrzępionych nogawek czy ćwieków.
-
Spódnica
Klasyczna, elegancka spódnica powinna sięgać do kolana. Jeśli chodzi o wzory, to warto ich unikać albo wybierać delikatne, klasyczne desenie, np. niedużą kratkę.
-
Sukienka
Sukienka w stylu smart casual to prosty fason zakrywający ramiona i sięgający do kolan. Zarówno sukienki, jak i koszule czy bluzki, nie powinny mieć głębokiego dekoltu (tak z przodu, jak i na plecach). Podobnie jak w przypadku spódnic, najlepiej wybierać sukienki z gładkiego materiału lub o delikatnym (nie kwiecistym) wzorze.
-
Koszula lub bluzka
Górna część garderoby powinna być zabudowana - nie powinna odsłaniać ramion ani dekoltu. Sprawdzą się tutaj zarówno koszule z kołnierzykiem, jak i eleganckie bluzki z niedużym dekoltem, np. w łódeczkę.
Zamiast koszuli lub bluzki można wybrać klasyczny, gładki golf i marynarkę.
- Buty
Wybierając odpowiedni strój, nie zapomnij też o eleganckich butach. Zrezygnuj ze sportowych modeli. Doskonałym wyborem będą klasyczne szpilki lub czółenka na niedużym obcasie, a także loafersy lub lordsy w stonowanych kolorach (o tym, czym różnią się dwa ostatnie modele, pisaliśmy tutaj).
-
Dodatki
Podobnie jak elementy garderoby, dodatki powinny być schludne, stonowane i bez ogromnego logo marki. Pamiętaj o odpowiedniej wielkości torebki - powinna ona mieścić tylko najpotrzebniejsze rzeczy (np. klucze, portfel, telefon, chusteczki). Wybranie wielkiej shopperki będzie nie na miejscu.
Zastanawiasz się jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną latem? Przecież temperatury mogą być zabójcze, co może mieć wpływ na wygląd ubrań (nikt nie lubi nieestetycznych plam od potu)!
W takich sytuacjach warto wybierać ubrania z lekkich, oddychających i przewiewnych materiałów. Strzałem w dziesiątkę może być na przykład bluzka lub sukienka z wiskozy.
Rozmowa kwalifikacyjna online - jak się ubrać?
Rozmowa rekrutacyjna online to taka sama rozmowa, jak ta w siedzibie firmy - obowiązują zatem takie same zasady. Podobnie jak w biurze, wymaga też odpowiedniego stroju.
Co warto zaznaczyć - pisząc “odpowiedniego”, mamy na myśli pełnego (no, może poza obuwiem). Czas pandemii, kiedy to przed kamerkami komputerowymi siedziały osoby w koszulach i marynarkach, a przy niefortunnych okolicznościach oczom ukazywały się także np. bokserki czy dół od piżamy, wystarczająco nauczył nas, że strój powinien być kompletny.
Co założyć na rozmowę kwalifikacyjną? Propozycje Moodo
Brakuje Ci pomysłu na trafioną stylizację, a Twoja szafa świeci pustkami? Przedstawiamy Ci kilka propozycji, dzięki którym poczujesz się pewniej!
Eleganckie spodnie + prosta koszula z kołnierzykiem
Klasyczne, eleganckie spodnie w kant zestawione z koszulą to ponadczasowa klasyka i kwintesencja elegancji oraz prostoty, która pomoże Ci w kreowaniu profesjonalnego wizerunku.
Rozpinając pierwszy guzik koszuli, nadasz swojej stylówce nieco luzu i charakteru.
Klasyczny golf + marynarka
Ciekawym i eleganckim rozwiązaniem jest połączenie klasycznego golfa z elegancką marynarką. Jeśli chcesz nieco przełamać i ożywić stylizację, dobierz do tego spodnie z delikatnym deseniem.
Do setu z golfem i marynarką będą pasować zarówno spodnie, jak i spódnica.
A może poszukujesz coś z większym luzem?
Bluzka lub koszula w deseń
Jeśli chcesz wnieść do swojej stylizacji nieco więcej luzu (bo akurat sytuacja na to pozwala), możesz wybrać bluzkę lub koszulę w delikatny wzór. Pamiętaj jednak, aby reszta stroju była stonowana i dopasowana kolorystycznie.
Decydujesz się na wzorzysty element? Pamiętaj o zachowaniu równowagi stylizacji!
Zły strój na rozmowę kwalifikacyjną może (choć nie musi) przekreślić Twoje szanse na dostanie się do wymarzonej pracy. Budowanie wizerunku profesjonalisty właśnie poprzez wygląd jest szczególnie istotne, aby zrobić dobre pierwsze wrażenie, które wpływa na dalszą ocenę kandydata. Poszukujesz odpowiedniego stroju? Odwiedź Moodo i przygotuj się na podbicie rynku pracy!