Choose your language
and country
niemiecki
angielski
polski
ukraiński

10 sposobów na estetyczne ubrania bez prasowania

2023-01-09
10 sposobów na estetyczne ubrania bez prasowania

Jak cieszyć się schludnymi ubraniami… bez użycia żelazka? Mamy na to sposoby! Jakie? Odpowiedź znajdziesz w artykule.

 

Nie lubisz się z żelazkiem? A może jesteś w delegacji albo na wakacjach i nie masz go przy sobie, ale chcesz prezentować się nienagannie? Myślisz, że tkanina, która nie wymaga prasowania to Twój jedyny ratunek? Na szczęście istnieje kilka sprytnych sposobów, dzięki którym możesz dbać o prezencję swoich ubrań. 



 

  • Właściwe pranie

 

 

Aby nasze ubrania wyglądały estetycznie i były pozbawione zagnieceń, warto pomyśleć o tym już na etapie prania. Zwróć uwagę na to, czy pralka nie jest przeładowana, a także na cykl (długość, obroty, temperatura), w którym pierzesz. 

 

Zbyt duża ilość ubrań w pralce czy niedostosowany do tkanin tryb będą mieć negatywny wpływ na stan ubrań po wyjęciu - od mocnych zagnieceń, po rozciągnięte albo skurczone materiały.



 

  • Strzepywanie ubrania po praniu

 

 

Kolejnym etapem w drodze po schludne ubrania jest suszenie.

 

Jeśli nie posiadasz suszarki bębnowej, tylko używasz zwykłej suszarki do prania, przed każdym powieszeniem wypranych rzeczy powinieneś je strzepać. Jak to zrobić?

Strzepanie polega na wykonaniu kilku energicznych ruchów, które dzięki pędowi i grawitacji po prostu rozciągną ubranie, prostując jednocześnie zagniecenia.

 

Sposób ten ma też inną zaletę - strzepanie rozluźni włókna, dzięki czemu czas suszenia będzie krótszy!



 

  • Rozwieszanie ubrań na suszarce

 

 

Odpowiednie powieszenie prania na suszarce to nie lada sztuka. Co zrobić, aby ubrania się nie gniotły w trakcie suszenia?

 

Pamiętaj o rozwieszaniu ich tak, aby były możliwie najbardziej rozprostowane i nie zachodziły na siebie. Najlepiej wieszać je co drugi szczebelek, aby uniknąć ewentualnych odgnieceń. 

 

Niektóre ubrania, jak na przykład koszule, warto suszyć na wieszakach - unikniesz w ten sposób nieestetycznych linii powstałych w wyniku rozwieszania na szczebelkach. Pamiętaj o dokładnym rozprostowaniu i ułożeniu tkaniny na wieszaku - od kołnierza, przez rękawki, aż po dół ubrania. 

 

Pamiętaj! Niektóre tkaniny, jak na przykład wełna, należy suszyć rozłożone na płasko, ponieważ bardzo mocno się rozciągają i tracą swoje właściwości! 



 

  • Suszenie w suszarce bębnowej

 

 

Jeśli jesteś posiadaczką suszarki bębnowej, oszczędzisz sobie problemów z rozwieszaniem ubrań. 

 

Pamiętaj jednak, aby nie przeładować bębna suszarki - wówczas będzie ona nieefektywnie suszyć, a ubrania pogniotą się przez brak miejsca. Zwróć także uwagę na długość suszenia - im dłuższy cykl, tym większe prawdopodobieństwo zagnieceń.

 

Istotną kwestią jest wyciągnięcie prania z suszarki zaraz po tym, kiedy skończy ona swoją pracę. Na ciepłych ubraniach zagniecenia tworzą się zdecydowanie szybciej, a do tego są trudniejsze do wyprostowania!



 

  • Nie składaj i nie zakładaj na siebie gorących ubrań

 

 

Po wyciągnięciu ubrań z suszarki bębnowej lub po ich wyprasowaniu żelazkiem czy parownicą, daj im czas na ostygnięcie. Dlaczego?

 

Jeśli założysz na siebie ciepłe ubranie albo po prostu je poskładasz, w trakcie stygnięcia zagniecie się w strategicznych miejscach: na rękawach, pod pachami, czy na plecach. 

 

Jeśli chcesz uniknąć tego efektu, pozwól elementom swojej garderoby wystygnąć na wieszaku, albo rozłóż je równo na łóżku. 



 

  • Przechowuj odpowiednio wyprasowane ubrania

 

 

Jak przechowywać wyprasowane ubrania, aby po wyjęciu z szafy nie trzeba było ich prasować?

 

Po pierwsze: Trzymaj się zasady - jeden wieszak na jedną rzecz. Wieszanie kilku ubrań na jednym sprawi, że wszystkie będą pogniecione - a to ze względu na ich nienaturalne ułożenie.

 

Po drugie: Zapewnij ubraniom wystarczającą ilość miejsca. Ubrania, które ściśle do siebie przylegają, będą się nienaturalnie układać i odgniatać od nacisku pozostałych elementów garderoby.

 

Po trzecie: Zapnij guziki i zasuń zamki. Na nic popołudnia spędzone na misternym prasowaniu ubrań, kiedy nie będą zapięte. Zarzucone na wieszak odkształcą się tak, jak będą wisiały, co niesie za sobą ryzyko odwiniętego kołnierzyka czy pofałdowanych pleców.

 

Te 3 proste tipy sprawią, że z szafy będziesz wyciągać sukienki, koszule i bluzki, których nie trzeba ponownie prasować.



 

  • Noś odpowiednio swoje ubrania

 

 

To, że ubrania w ciągu dnia się gniotą, jest normalne, jednak stopień tych zagnieceń jest uzależniony od tego, jak te ubrania nosimy.

 

Aby dłużej cieszyć się ich dobrym wyglądem, zwracaj uwagę zarówno na swoją postawę, jak i na ułożenie materiału w trakcie różnych czynności - na przykład czy koszula nie jest gdzieś zawinięta, a także czy przed zajęciem miejsca siedzącego wygładziłaś odpowiednio spódnicę. 

 

To tak niewiele, a tak bardzo wpłynie na Twój ogólny wygląd!



 

  • Weź pogniecione ubrania pod prysznic

 

 

Oczywiście nie dosłownie! Na pogniecione ubrania świetnie sprawdza się… para wodna!

 

Dlatego, jeśli planujesz brać gorący prysznic lub kąpiel, zabierz swoje pogniecione ubranie do łazienki i powieś je na wieszaku blisko prysznica lub wanny. W ten sposób Ty wyjdziesz z łazienki odświeżona, a ubranie wyprasowane.

 

To świetny patent na wyjazdach służbowych, kiedy to w hotelu przed ważnym spotkaniem biznesowym trudno o swobodny dostęp do żelazka. 



 

  • Nie prasuj ubrań, których nie trzeba prasować

 

 

Na rynku dostępne są bluzki, sukienki i inne elementy garderoby, które nie wymagają prasowania, bo po prostu się nie gniotą. Są one wykonane z materiałów syntetycznych.

 

Zastanawiasz się jakiego naturalnego materiału nie trzeba prasować? Czy w ogóle taki istnieje? Tak, to len! Lniane tkaniny posiadają naturalną tendencję do gniecenia się, nawet jeśli przed chwilą zostały wyprasowane. 

 

Jeśli więc lniany element nie wygląda “jak psu z gardła”, to oszczędź sobie czasu i nerwów! Zagniecenia na lnie to zupełnie naturalna cecha, która nie wpływa na ogólną estetykę Twojego wyglądu.

 

  • Zmocz ubranie wodą

 

 

To świetny sposób na delikatne zagniecenia - wystarczy spryskać lub zmoczyć szmatką lub dłonią zagniecione miejsce i delikatnie je naciągnąć. Tkanina powinna rozprostować się w trakcie schnięcia.

 

Sposób ten nadaje się jednak do małych zagnieceń.

 

Twoje ubranie wymaga nieco więcej uwagi? Dodaj do wody trochę octu! 

 

Pamiętaj, proporcje preparatu nie wynosiły więcej niż 1 część octu na 3 części wody, ponieważ jego zapach utrzymuje się stosunkowo długo. Nie jest to więc najlepszy sposób na usuwanie zagnieceń z odzieży, którą zamierzasz za moment założyć.



Dzięki powyższym metodom schludne ubrania bez prasowania to nie mit a rzeczywistość. Odpowiednie dbanie o ubrania może znacząco zmniejszyć potrzebę prasowania, a nawet ją wyeliminować! Zastosuj wskazówki Moodo, schowaj żelazko do szafy i ciesz się zaoszczędzonym czasem i energią! 

pixel