Choose your language
and country
niemiecki
angielski
polski
ukraiński

Katana na wiosnę - Z czym ją nosić?

2020-03-24
Katana na wiosnę - Z czym ją nosić?
Jeans jest niekwestionowanym liderem mody casualowej. Trudno znaleźć osobę, która nie miałaby w swojej szafie choć jednej pary spodni z tego materiału. Nic dziwnego, denim jest uniwersalnym i praktycznym wyborem. Dobrej jakości jeans ładnie się starzeje i z czasem tylko zyskuje na atrakcyjności. Spodnie to nie jedyny denimowy element garderoby, w który warto się wyposażyć. Równie gorącym trendem jest kurtka jeansowa.

HISTORIA JEANSOWEJ KURTKI

Historia kurtki jeansowej zaczęła się około 150 lat temu. Podobnie jak spodnie była ona częścią uniformu klasy robotniczej. Pierwsze katany różniły się od tych, które nosimy dziś. Pierwowzór znanych nam kurtek jeansowych wprowadziła w latach 30. XX wieku marka Lee. Był to model 101J, który jest produkowany po dziś dzień. Kurtki jeansowe nosili także poszukiwacze złota oraz farmerzy. W latach 60. zaczęły po nie sięgać gwiazdy kina, dzięki czemu pierwszy raz pojawiały się na dużym ekranie. Nosiły je gwiazdy Hollywood, między innymi Kirk Duglas w filmie „Lonely are the Brave”. Jeansowa kurtka przeżywa swoje wzloty i upadki, co kilka sezonów wracając do najnowszych trendów. Warto być z nimi na bieżąco, bo choć katany są uniwersalne, to zmienia się sposób, w jaki należy łączyć je z innymi rzeczami.

JEANSOWY TOTAL LOOK

Jeansowy total look to mix, który pojawia się w trendach najczęściej. To denimowe stylizacje noszone od stóp do głów. Możesz zestawić katanę ze spodniami albo spódnicą, najlepiej w podobnym odcieniu. Rzadziej spotykanym połączeniem jest jeansowa kurtka oraz koszula. Nie oznacza to jednak, że masz z niego rezygnować. Denimowa ołówkowa spódnica będzie dobrze wyglądać z kurtką oversize. To samo dotyczy dopasowanych spodni.

JEANS W WERSJI GRUNGE

Grunge to styl promowany w latach 80. i 90. przez zespół Nirvana, a jego częścią jest właśnie kurtka jeansowa z przetarciami. Stylistykę tę określa się jako buntowniczą i niedbałą. Oprócz katany głównymi elementami grunge’u są: koszula w kratę, wełniany sweter czy ramoneska. Możesz postawić na styl grunge’owy od stóp do głów albo nieco złagodzić efekt za pomocą klasycznych dodatków.

KATANA I SUKIENKI W KWIATY

Od lat największe domy mody, a także fashionistki z całego świata proponują połączenia letnich sukienek z katanami. Tej wiosny i latach w trendach będą katany oversize’owe noszone z obszernymi, falbaniastymi sukienkami maxi.

POSTAW NA KOLOR

Do odważnych świat należy. Oprócz katan o klasycznym, niebieskim kolorze denimu, pojawiają się też kolorowe modele: białe lub pastelowe. Rozbielone odcienie odświeżą cały look i nadadzą mu radosnego, wiosennego charakteru.  
pixel